Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych

Powiększ obraz

Uczniowie klasy 7 i 8 ZSP w Ciekocinie, wraz z opiekunami,  w dniach 11-13.10 wzięli udział w pieszej wyprawie edukacyjno-historycznej – XIX Rajdzie Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Ognia” 2024. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z miejscem operowania i historią grupy sztabowej Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” na terenie pogórza orawsko – jordanowskiego. 

Uczestnicy – tworząc samodzielne kilkuosobowe patrole – w pierwszym (22 km) i drugim (21 km) dniu rajdu przemierzyli szlaki, wykonując w poszczególnych miejscach wyznaczone przez organizatorów zadania. Rajd odbył się w rejonie Raby Wyżnej, z bazą w schronisku znajdującym się na terenie Szkoły Podstawowej w Rabie Wyżnej. W czasie trwania rajdu uczestnicy poznali dzieje niepodległościowego podziemia zbrojnego z lat 1945–1947 na terenie Podhala i okolic. Dotarli do miejsc i obiektów związanych z historią walk o niepodległość Polski. Wyjazd ten pozostawił nam niezapomniane wrażenia.

Wyjazd poprzedzony był prelekcją nt. żołnierzy wyklętych poprowadzoną przez Pana W. Bobkowskiego i M. Kwas – członków Stowarzyszenia im. kpt. Antoniego Rymszy ps. Maks.

Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia była Pani Anita Orzechowska – absolwentka ZSP w Ciekocinie, a organizatorem Oddział IPN w Krakowie wraz z Podhalańską Grupą Rekonstrukcji Historycznej „Błyskawica”, Stowarzyszenie Nowotarska Grupa Mieszkańców „Pamięć” w Nowym Targu i Fundacja Podhalański Instytut Nauk Społecznych z siedzibą w Spytkowicach.

Koszty dojazdu i wyżywienia zostały pokryte z programu “Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem”.

GK

Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych

Pomysłodawcami projektu „Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych” są uczniowie naszej szkoły, którzy zostali zainspirowani przez absolwentów. W ramach projektu odbędzie się wyjazd do Raby Wyżnej, w którym wezmą udział uczniowie klasy VII i VIII. XIX Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Ognia” zorganizowany jest przez m.in. Oddział IPN w Krakowie oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Młodzież poznawać będzie historię Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” oraz szlak bojowy żołnierzy III Kompani „Groźnego”, działającej w rejonie pogórza jordanowsko-orawskiego w latach 1945-1947. Rajd ma charakter pieszej wyprawy edukacyjno- historycznej z fabułą ujmującą wydarzenia historyczne na obszarze trasy Rajdu. Czas trwania Rajdu wynosi trzy dni podczas których uczniowie będą przemieszczać się według wskazówek udzielonych im przed rozpoczęciem trasy, na punktach zadaniowych obsługiwanych przez organizatorów. Zadania wykonywane podczas przejścia będą podlegać punktacji, uczniowie będą mogli wykazać się wiedzą na temat Żołnierzy Wyklętych, na podstawie której organizatorzy wyłonią zwycięzców Rajdu. Trasy Rajdu obejmować będą drogi gminne i polne oraz przebiegać będą oznakowanymi szlakami.

Kwota dofinansowania wynosi 4000 zł, co pozwoli na pokrycie kosztów wyżywienia oraz przejazdu dla dzieci i opiekunów.

AF