W tym roku Narodowe Czytanie odbyło się w Polsce 7 września. Wydarzenie to, odbywające się pod honorowym patronatem pary prezydenckiej, ma na celu popularyzację klasyki polskiej literatury i podtrzymywanie tradycji wspólnego czytania, które nie tylko edukuje, ale także integruje społeczeństwo. Tegoroczną lekturą podczas trzynastej odsłony Narodowego Czytania był dramat romantyczny pt. Kordian Juliusza Słowackiego. Jest to jedno z najważniejszych dzieł polskiego romantyzmu, które wciąż porusza swoją głębią i aktualnością. Dramat ten opowiada o losach młodego bohatera, tytułowego Kordiana, który wyrusza w podróż, aby odnaleźć sens życia i swoją patriotyczną misję. Dzieło to ma charakter ponadczasowy.
W naszej szkole obchody Narodowego Czytania zostały zorganizowane przez p .Joannę Wypych oraz p. Alinę Łuc w dniu 10 września. We wspólnym czytaniu wzięli udział uczniowie klasy 7 oraz klasy 8. Swoją obecnością zaszczyciła nas także Pani Dyrektor -Róża Majchrzak, która na wstępie przeczytała list Prezydenta RP Andrzeja Dudy uzasadniający wybór lektury i zachęcający do wspólnego czytania. W tym dniu gościliśmy również Pana Tadeusza Linknera- profesora nauk humanistycznych Uniwersytetu Gdańskiego. Pan Profesor opowiedział uczniom kilka ciekawostek na temat czytanej wspólnie lektury i przeczytał książkę O Janku, co psom szył buty, o której jest też mowa w dramacie Słowackiego. Dodatkowego klimatu temu spotkaniu nadała tematyczna dekoracja, a w rolę samego pisarza, czyli Juliusza Słowackiego, wcielił się uczeń klasy siódmej- Paweł Smolarek.
To był niezapomniany dzień w naszej szkole, spędzony w miłej i przyjaznej atmosferze. Zapewne każdy uczeń klasy 7 i 8 po tym spotkaniu potrafi bez trudu powiedzieć, kim był Juliusz Słowacki oraz zna tematykę książki Kordian.
W 2025 roku w całej Polsce zostaną odczytane utwory Jana Kochanowskiego, do czego już teraz gorąco zachęcam.
AŁ